Anasayfa > Haberler > Deprem Tarama Prosedürü
Deprem Tarama Prosedürü
Sayın Katılımcımız,
 
Ülkemiz, 6 Şubat 2023 sabahı, Kahramanmaraş merkezli depremler ile uyanmak zorunda kaldı. Maalesef bir kez daha depremin yıkıcı etkisini yaşayarak tecrübe etmek zorunda kaldık. Bu süreçte bölge halkına destek olmak için KOSBİ olarak hem maddi destek sağladık, hem de bölgeye giderek koordinasyon çalışmalarında yer aldık.
Bu yaşadığımız acı tecrübeler bir kez daha bize ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini hatırlattı. Bu bilinç ile depreme karşı sağlam yapılar inşa etmek zorundayız. 
KOSBİ Yönetim Kurulu olarak, ileride yaşayacağımız muhtemel depremlere karşı, bölgemizdeki mevcut yapıların, yeterli mukavemete sahip  olup olmadığını tespit etmek ve yeni yapılacak yapıların depreme karşı daha dirençli olmasını sağlamak için bir takım çalışmalar yaptık.
Bu çalışmalar kapsamında, 25.07.2023 tarihinde yapılan Müteşebbis Heyet toplantımızda, yeni yapılacak yapıların statik hesaplamalarında önemli bir yer tutan, Bina Önem Katsayısını, I=1 yerine I=1,5 alınmasını yönünde tavsiye kararı almış bulunmaktayız. Bina Önem Katsayısı özellikle depreme karşı mukavemetli yapılar oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu  konuda yaptığımız detaylı çalışmamıza, http://kosbi.org.tr/userfiles/ModelFabrika(1).pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca bölgemizde bulunan mevcut yapıların, ileride olacak bir depreme karşı yeterli dayanımda olup olmadığını tespit etmek adına, 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği çerçevesinde, yazımız ekinde bulacağınız, Bina Deprem Tarama Prosedürü hazırladık. Bu prosedüre göre bölgemizdeki yapıları depreme karşı kontrol edip bunu raporlayacak bir firma ile de protokol imzaladık. Çok yakın zamanda bu kontrolleri yapacak firma sayısını arttırarak yolumuza devam edeceğiz.
Yukarıda ki açıklamalarımız ışığında, mevcut yapınızın depreme karşı dayanımını kontrol ettirmek istemeniz halinde, Bölge Müdürlüğü, Fen ve İmar İşleri Müdürlüğüne aşağıdaki numaralardan ulaşarak gerekli ücret ve detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 Deprem Tarama Prosedürü: DepremTaramaProseduru.pdf
Saygılarımla.
KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı
 
 
 
 
*İletişim: 0 232 877 22 36 (160)/ 0 537 952 29 80
Başlıksız Belge

MOBİL UYGULAMA


Yakında ANDOID ve IOS Marketlerde ...
Go Top