Anasayfa > Haberler > Sıfır Atık Duyurusu
Sıfır Atık Duyurusu

 Sayın Katılımcımız;

 
12.07.2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Sıfır Atık Yönetmeliği” kapsamında tüm katılımcılarımızın “Entegre Çevre Bilgi Sistemi” üzerinden “Sıfır Atık Bilgi Sistemi” uygulamasına kayıt olmaları ve sistem üzerinden tesislerinde oluşan atıkların miktarlarının girmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda girilen atık miktarlarının ise Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü sifiratik@kosbi.org.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Bu konularda T.C. İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetim ekipleri tarafından denetimlere başlanmış olup, yükümlülüklerini yerine getirmeyen katılımcılarımız cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabileceklerdir.

Bu kapsamda yukarıda belirtilen hususlar nezdinde cezai müeyyide ile karşılaşmaması için Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Yönetmeliğinde bulunan EK-1, EK-2 ve kapsam dışı sınıfta olmasına bakılmaksızın tüm tesislerin yapılacak denetimler öncesinde ivedi olarak “Entegre Çevre Bilgi Sistemi” üzerinden “Sıfır Atık Bilgi Sistemi” uygulamasına girerek gerekli adımların izlemesi sureti ile işlemleri tamamlaması gerekmektedir. İşlemlerinize yardımcı olması adına https://youtu.be/3MApiXUKiMo adresinden başvuruların ve girişlerin nasıl yapılacağı bilgisine ulaşabilirsiniz. 
 
Gerek bilgi girişleri ve gerek ise sıfır atık belgesi başvurusu işlemlerinde kullanılmak üzere oluşturulan doküman ve rehberlere https://sifiratik.gov.tr ve https://sifiratik.gov.tr/content/files/uploads/24/OSB.pdf adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bunun ile birlikte anılan Yönetmelik hükümleri doğrultusunda katılımcılarımızın, sıfır atık sistemine başvuru durumları hakkındaki bilgilerini, http://bit.ly/kosbisifiratik adresine veri girişi sağlayarak ulaştırmaları gerekmektedir. Veri girişlerinin OSB Bölge Müdürlüğümüze gönderilmemesi durumunda karşılaşılacak tüm cezai sorumluluğun tarafınıza ait olduğu hususunu bilgilerinize rica ederiz.
 
Saygılarımızla,
Başlıksız Belge

MOBİL UYGULAMA


Yakında ANDOID ve IOS Marketlerde ...
Go Top