Anasayfa > Haberler > KOSBİ SANAYİCİLERİ SORUNLARI MASAYA YATIRDI
KOSBİ SANAYİCİLERİ SORUNLARI MASAYA YATIRDI

 

KOSBİ SANAYİCİLERİ SORUNLARI MASAYA YATIRDI

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Ortak Akıl Toplantısı Turkishtime ve Halkbank işbirliğinde Prof. Dr. Emre Alkin moderatörlüğünde yapıldı. Toplantıda bölgenin sorunları firma temsilcileri tarafından masaya yatırılırken sanayiciler, itfaiye, baraj ve lojistik köy gibi konulara öncelik verilmesini istedi.

İthalat ve ihracatta fark yaratan, Ar-Ge çalışmalarına önem veren firmalardan oluşan bir organize olduklarını belirten KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, coğrafi yapı olarak avantajlı bir bölgede olduklarını söyledi. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde kredi kullanılmadan 100 milyon dolarlık yatırım yapıldığını vurgulayan Porsuk, “Bölgemizde birden çok soruna el atmak durumundayız. İtfaiyenin kurulması için çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor. Sanayicinin ucuz elektrik ve su temin edebilmesi için bölgemizin baraja ihtiyacı bulunuyor. Eğer lojistik köy KOSBİ’ye devredilirse süreçler daha sağlıklı ilerler” dedi.

“Adalet ve eğitim konusunda adım atılmalı”

Toplantının moderatörlüğünü yapan Altınbaş Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Emre Alkin, İzmir’de cumhuriyet meşalesinin iktisat kongresinden beri yanmaya devam ettiğini söyledi. Her bölgedeki sanayicilerinin sıkıntıları olduğunu belirten Prof. Dr. Alkin, “Sanayicilerin özverili çalışmaları sonu ülke ekonomisi yükselme grafiği içinde. Türkiye ekonomisinde ihracatın katma değeri çok düşük. Bu da sorunların nereden kaynaklandığını anlayamadığımız içindir. Adalet ve eğitim konusunda adımlar atılarak ülke istenilen noktaya gelebilir” diye konuştu.

“Sanayicileri destekleyeceğiz”

2019 yılın Türkiye için çalkantılı geçtiğini ifade eden Halkbank KOBİ Pazarlama İkinci Müdürü Özer Torgal, KOSBİ’deki sanayicilerin sorunlara duyarlı olduğunu belirtti. Yereldeki sanayicileri banka olarak her zaman destekleyeceklerini vurgulayan Torgal, “İzmir sınırları içinde verilen kredilerin yüzde otuzunu bizim bankamız veriyor. Bu bankamız adına onur verici bir davranış sanayicilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.Uygulanan teşvikler ve krediler bölgesel değil sektörel olmalı. Organize sanayi bölgelerinde sanayiciler bir araya gelmediği için sorunlar masaya yatırılmıyor. Ortak iş geliştirme merkezi kurulursa hem sanayi hem de çalışanlar bu merkezden faydalanır” dedi.

 

Başlıksız Belge

MOBİL UYGULAMA


Yakında ANDOID ve IOS Marketlerde ...
Go Top