Anasayfa > Haberler > KOSBİ’den mesleki eğitime tam destek
KOSBİ’den mesleki eğitime tam destek

 Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kemalpaşa Belediyesi ve Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) işbirliği ile bu yıl 3. kez düzenlenen Mesleğim Geleceğimdir Proje Yarışması, ilköğretim öğrencilerinin projelerini sergilemesi ve dereceye girenlerin ödüllerini alması ile sona erdi.

Kemalpaşa’da 11 okulun 45 proje ile katıldığı yarışmada birinciliği Cumhuriyet Ortaokulu’nun “Sifon Kapıda” projesi kazanırken, projeyi hazırlayan öğrenci ve danışman öğretmenler ödüllerini Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya’nın elin


den aldı. İkinciliği ise 75. Yıl Ortaokulu’ndan “Isıtmalı Yol” projesi kazanırken ödüllerini KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk verdi. Üçüncülük ödülünü  “GÖNÜL GÖZÜ” projesi ile kazanan Yukarı Kızılca Ortaokulu öğrencilerine ödüllerini ise KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem takdim etti.

Ortaokul öğrencilerini meslek liselerine özendirmek, okul seçimi yaparken meslek liselerinin eğitim yaşamlarında kendilerine katacağı artıları anlatmak amacıyla Türkiye’nin tek proje yarışmasında öğrenciler hazırladıkları projelerle umut verdi.

İyi yetişmiş teknisyen işsiz kalmaz

Ödül töreninde konuşan İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ)  Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, sanayiciler olarak en büyük ihtiyacın teknik eleman olduğunu vurgulayarak “514 faal sanayi tesisinin bulunduğu bir organize sanayi bölgesinin yönetim kurulu başkanıyım. Çok açık ifade etmem gerekirse konusunda iyi yetişmiş bir teknisyen işsizlik sorunu yaşamaz. Üretimdeki liderlik pozisyonu ile çok uygun yaşam koşullarına sahip olur” diye konuştu.

Sanayileşmenin temeli nitelikli iş gücü

Kendisinin de meslek lisesi mezunu olarak öğretmenlik yaptığını dile getiren Porsuk, meslek liselerindeki öğrencilerin okul sektör işbirliği çalışmaları sayesinde son derece donanımlı olarak hayata başladıklarını vurguladı. Avrupa ülkelerinde lise dengi okul dağılımı yüzde 70 meslek liseleri, yüzde 30 düz liseler şeklinde olmasına rağmen bizde bu dağılımın tam tersi olduğunu söyleyen Porsuk, “Sanayileşmenin gelişmesinde en önemli unsur kalifiye işgücüdür. Kalifiye elemanların bilgi ve becerisi ekonomik başarının temelidir. Bu anlamda temel demek olan meslek liseleri, sanayi ve iş dünyasının ekstra önem vermesi gereken okulların başında geliyor” dedi.

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem de, sanayici ve işadamları olarak nitelikli eleman ihtiyaçlarının her zaman fazlasıyla olduğunu vurgulayarak “Nitelikli eleman yetiştirme konusunda meslek liselerinin önemi çok büyük. Sanayicilerin bu önemli ihtiyacını karşılamak için büyük görevler düşen meslek liselerini özendirmek ve desteklenmenin gerektiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki senelerde de bu faydalı projeyi desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Meslek liseleri artı sağlıyor”

Ödül vermek için sahneye davet edilen Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya da söz alarak, kendisinin de bir meslek lisesi mezunu olduğunu ifade etti. Babasının lise seçimi yaparken “Bir çocuk okuyacaksa her yerde okur, ancak öncelikle mesleğini elde etsin” diyerek kendisini meslek lisesine yazdırdığını anlattı. Meslek lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandığını ve okulunu başarıyla bitirdiğini belirten Kızılkaya ”Okumak isteyen çocuk için hiçbir okul engel değildir, bilakis meslek lisesi artı sağlar. Bunun en canlı örneği benim” diyerek çocukların meslek lisesini tercih etmelerini tavsiye etti.

Başkanlara özel ödül

Ödül töreninde ayrıca KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk ile KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem’e de katkılarından dolayı öğrencilerin CNC makinasında yaptıkları hediyelerini Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz verdi. Ödül töreninin ardından proje standlarını gezip öğrencilerin hazırladığı projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldılar. Ödül töreninin ardından ayrıca Kocatürk Koleji de öğrencilere sandviç, meyve suyu ve dondurma ikramında bulundu. 

Başlıksız Belge

MOBİL UYGULAMA


Yakında ANDOID ve IOS Marketlerde ...
Go Top