Anasayfa > Haberler > KEMALPAŞALI SANAYİCİNİN BARAJ SEVİNCİ
KEMALPAŞALI SANAYİCİNİN BARAJ SEVİNCİ

                                                                                                                               Kemalpaşalı sanayicinin baraj sevinci

Kemalpaşa’nın 40 yıllık su sorunu bitiyor

İzmir’in en büyük sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan Kemalpaşa ilçesinin 40 yıllık su sorununu çözecek Yiğitler Barajı’nın temeli, baraj bölgesinde yapılan törenle atıldı.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekilleri Kerem Ali Sürekli ve Hamza Dağ, Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, DSİ 2. Bölge Müdür Hayati Çelenk, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Kemalpaşa Sanayici İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem ve çok sayıda Kemalpaşalı vatandaşın katılımıyla gerçekleşen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Afyon’dan video konferans yöntemiyle katıldı.

Kemalpaşa’nın bayramı

Yiğitler Barajı’nın temelinin atıldığı günün Kemalpaşa için bayram sayılabilecek kadar önemli olduğunu belirten İzmir Valisi Erol Ayyıldız, “Bu eserle İzmir hem sanayi hem tarım sektöründe iddialı bir duruma gelecektir. Katma değerli üretim kapasitemizi artırmak için bu yatırımlar çok önemlidir. Bu dev eserle hem sulama kapasitemiz artacak, hem de KOSBİ’nin sanayi tesislerine kullanım suyu sağlanacak. Bu sayede hem sanayicimiz, hem çiftçimiz kazanacak” dedi.

100 milyon liralık dev yatırım

Üç yıllık bir süre içerisinde tamamlanması planlanan ve yaklaşık 100 milyon liraya mal olacak Yiğitler Barajı’nın hem sanayici hem de çiftçileri rahatlatacağını belirten KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk ise, “Bölgemizde hem çiftçimizin hem sanayicimizin çok uzun yıllardır devam eden su sorunu Yiğitler Barajı ile çözülecek. Yiğitler Barajı’nın tamamlanmasıyla Kemalpaşa tüm Türkiye’ye örnek bir ilçe olacaktır” diye konuştu.

Sanayici memnun

Yiğitler Barajı’nın temelinin atılmasının bölge sanayicisi için çok önemli olduğunu belirten KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem ise, “Bizler yıllardır sanayicimizin su sorununu çözmek için çağrılarda bulunuyorduk. Bugün Yiğitler Barajı’nın temelinin atılmasıyla en büyük sorunlarımızdan birinin çözümü için çok büyük bir adım atıldı. Kemalpaşalı sanayiciler olarak emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

KUTU

12 bin 661 dekar tarım arazisini yağmurlama ve damla tekniği ile modern şekilde sulayacak Yiğitler Barajı’nın gövde yüksekliği 102 metre olacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu şeklinde yapılacak olan baraj yıllık 16.12 milyon metreküp suyu regüle edecek. Bu suyun 9.27 milyon metreküpü KOSBİ bünyesindeki sanayi tesislerinin kullanımına, 6.85 milyon metreküpü ise zirai arazilere verilecek. Barajın yapım maliyeti de, kulanım oranlarına göre DSİ ve KOSBİ arasında paylaşılacak. Baraj tamamlandıktan sonra, yapım maliyetinin yüzde 57.5’i KOSBİ tarafından ödenecek. 

Başlıksız Belge

MOBİL UYGULAMA


Yakında ANDOID ve IOS Marketlerde ...
Go Top